Hydroterapia
Hydroterapia to forma leczenia, w której głównym elementem jest kontakt z wodą. Hydroterapia nazywana jest także akwaterapią lub wodolecznictwem.
CENNIK HYDROTERAPII
Działanie :
• układ nerwowy - ćwiczenia czynne pobudzają układ nerwowy, rozwijają pamięć ruchową oraz szybkość i łatwość reagowania na bodźce ruchowe
• układ oddechowy - dzięki ćwiczeniom można nauczyć pacjenta odpowiedniego sposobu oddychania, zwiększyć pojemność płuc, co ma wpływ na stopień utlenienia krwi
• układ krążenia - ćwiczenia zwiększają wydolność i sprawność układu krążenia
• Ćwiczenia i ruch zapobiegają zaparciom i zaleganiu moczu w drogach moczowych, co z kolei zapobiega infekcjom i tworzeniu się kamieni moczowych.
WSKAZANIA
Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie niemal w każdej z dziedzin medycyny, m.in.: reumatologii, ortopedii, neurologii, pulmonologii i innych. Najbardziej popularnymi wskazaniami do terapii przy użyciu wody są choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach.
Do zalet stosowania hydroterapii można zaliczyć: zmniejszenie napięcia i zmęczenia, co w dalszym efekcie prowadzi do złagodzenia bólu oraz poprawia samopoczucie u osób cierpiących m.in. na reumatyzm, fibromialgię czy astmę.
PRZECIWWSKAZANIA
Istnieje kilka powodów, przez które pacjenci mogą zostać wykluczeni z zabiegów hydroterapii. Takimi przeciwwskazaniami są:
przepukliny,
choroby układu krążenia w stanie nieustabilizowanym (niewydolność krążenia, niskie ciśnienie),
niestabilność kręgosłupa,
hemofilia,
zaburzenia czucia,
pękanie naczyń krwionośnych.