Skomielna Czarna to urocza miejscowość położona w województwie małopolskim pomiędzy Krakowem a Zakopanem, w Beskidzie Makowskim, w dolinie potoku o nazwie Bogdanówka, który jest dopływem Krzczonówki. Jedną z atrakcji na tym terenie jest trasa widokowa na Koskową Górę. Koskowa Góra (866 m) to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach Za­chodnich, rozpościera się z niej przepiękna sceneria, złożona z wałów górskich, długich pasm i szczytów, wznoszących się obok siebie i ponad sobą. Głównym zabytkiem w Skomielnej Czarnej jest urokliwa drewniana kaplica z XVIII wieku. Powstała, podobnie jak kościół w pobliskiej Tokarni – w wyniku rozbudowy kaplicy dworskiej.

Wśród okolicznych pól stoi również drewniana kapliczka z 1867 roku z obrazem Matki Bożej, oraz kamienne figurki: Chrystusa (z 1832 r.), NMP Niepokalanie Poczętej (z 1897 r.) i św. Jana Nepomucena (z 1896 r.). Przez Skomielną Czarną prowadzi zielony szlak z Trzebuni na Stołową Górę. Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy do zapoznania się z listą szlaków turystycznych, pod tym linkiem.
Skomielna Czarna to doskonały punkt do rozpoczęcia wycieczek pieszych (możliwość wypożyczenia kijków do Nordic Walking), rowerowych (możliwość wypożyczenia rowerów), czy też wycieczek samochodowych (możliwość wypożyczenia samochodu Terenowego).

Przykładowe odległości:

Koskowa Góra

4km

Urbania Góra

8km

Tokarnia

10km

Toporzysko (Stadnina koni)

27km

Pcim (Stadnina koni)

18km

Myślenice - Zarabie

24km

Kraków

56km

Wieliczka

49km

Wadowice

43km