Skomielna Czarna to urocza miejscowość położona w województwie małopolskim pomiędzy Krakowem a Zakopanem, w Beskidzie Makowskim, w dolinie potoku o nazwie Bogdanówka, który jest dopływem Krzczonówki. Jedną z atrakcji na tym terenie jest trasa widokowa na Koskową Górę. Koskowa Góra (866 m) to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach Za­chodnich, rozpościera się z niej przepiękna sceneria, złożona z wałów górskich, długich pasm i szczytów, wznoszących się obok siebie i ponad sobą. Głównym zabytkiem w Skomielnej Czarnej jest urokliwa drewniana kaplica z XVIII wieku. Powstała, podobnie jak kościół w pobliskiej Tokarni – w wyniku rozbudowy kaplicy dworskiej.

Wśród okolicznych pól stoi również drewniana kapliczka z 1867 roku z obrazem Matki Bożej, oraz kamienne figurki: Chrystusa (z 1832 r.), NMP Niepokalanie Poczętej (z 1897 r.) i św. Jana Nepomucena (z 1896 r.). Przez Skomielną Czarną prowadzi zielony szlak z Trzebuni na Stołową Górę. Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy do zapoznania się z listą szlaków turystycznych, pod tym linkiem.
Skomielna Czarna to doskonały punkt do rozpoczęcia wycieczek pieszych (możliwość wypożyczenia kijków do Nordic Walking), rowerowych (możliwość wypożyczenia rowerów).

Przykładowe odległości:

Koskowa Góra

4km

Urbania Góra

8km

Tokarnia

10km

Toporzysko (Stadnina koni)

27km

Pcim (Stadnina koni)

18km

Myślenice - Zarabie

24km

Kraków

56km

Wieliczka

49km

Wadowice

43km